نمونه سوال آیین نامه رانندگی – راهنمای آزمون شهری آیین نامه شماره ۷

نمونه سوال آیین نامه رانندگی – راهنمای آزمون شهری آیین نامه شماره ۷

نمونه سوال آیین نامه رانندگی - راهنمای آزمون شهری آیین نامه شماره 7

نمونه سوال آیین نامه رانندگی – راهنمای آزمون شهری آیین نامه شماره ۷

با سلام خدمت کاربران عزیز Drivi همانگونه که میدانید Drivi بهترین مرجع نمونه سوال آیین نامه رانندگی با جواب در راستای کمک به هنرجویان در آزمون شهری دریافت گواهینامه علاوه بر فیلم های آموزشی موجود در سایت در چند نوشته آینده به بیان کامل نکات مورد نیاز آزمون شهری تحت عنوان راهنمای آزمون شهری دریافت گواهینامه خواهد پرداخت. این نکات با استفاده از تجربه نویسنده و تجربیات کاربران مختلف در طی دو سال جمع آوری شده و کوچکترین نکات مورد نیاز آزمون شهری را بیان میکند شما هم میتوانید تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا به این آموزش اضافه شود یا اینکه اگر بخشی از متن از نظر شما اشتباه است با ما در میان بگذارید تا اصلاح شود. ( نمونه سوال آیین نامه رانندگی )

توجه داشته باشید که drivi به عنوان بهترین مرجع آزمون آنلاین آیین نامه و همچنین آموزش پارک دوبل و آزمون شهری و نمونه سوال آیین نامه رانندگی با جواب  با هدف قبولی قطعی تمام هنرجویان و دریافت گواهینامه در اولین تلاش تشکیل شده است. با اشتراک گذاری این سایت به دوستانتان و سایر کاربران در آزمون آیین نامه کمک میکنید.

بخش هفتم راهنمای آزمون شهری دریافت گواهینامه:

نحوه ی انجام حرکت لاک پشتی:

برای اینکه بتوانید سرعت اتومبیل را تحت کنترل خودتان داشته باشید باید کلاج را تا ته (نقطه ی صفر)گرفته و دنده را به یک منتقل کنید.خوب اکنون اتومبیل شما کاملا ایستاده و شما میخواهید رو به جلو بصورت لاک پشتی (سانتیمتری) حرکت کنید. کمی گاز بصورت ثابت (بطوریکه گاز قطع نشود) کلاج را آرام آرام بالا بیاورید. تا کجا بالا بیاورید؟ پاسخ اینست که تا نقطه ی یک حرکت کلاج را بالا بیاورید طوریکه سرعت حرکت اتومبیل شما با سرعت لاک پشت با هم یکی باشد و بصورت سانتیمتری باشد زمانیکه احساس کردید سرعت شما از سرعت لاک پشت بیشتر شده بدون اینکه گاز را قطع کنید کلاج را مجددا باید تا نقطه ی صفر پایین ببرید وقتی کلاج را تا نقطه ی صفر پایین ببرید کلاج در این حالت باعث تقریبا ایست اتومبیل میشود لذا گاز باید ثابت باشد و کلاج بین نقطه ی صفر و نقطه ی یک حرکت جابجا شود به این حرکت کردن که به کنترل شدید کلاج همراه است حرکت بصورت لاک پشتی یا سانتیمتری میگویند.چرا که سرعت شما از سرعت لاک پشت تجاوز نمیکند. و این بیانگر اوج کنترل کلاج میباشد در حرکت لاک پشتی شما با نقطه ی دو و سه کلاج هیچ کاری ندارید و بعد از ات مام حرکت لاک پشتی اگر نیاز شد کلاج را بالا بیاورید و حرکت عادی انجام می دهید لازم به ذکر است برای انجام حرکت لاک پشتی در جایی که حالت سرازیری دارد باید اولا کلاج را تا نقطه ی صفر پایین ببرید ثانیا گاز را قطع میکنید و بوسیله ی ترمز سرعت را کنترل نمایید باید حرکت اتومبیل بصورت لاک پشتی را به کمک ترمز انجام دهید در اینجا کنترل کننده اصلی ترمز میباشد.

موارد مصرف حرکت لاک پشتی:

الف-خروج از پارک

ب-داخل و خارج کردن اتومبیل از حیاط و پارکینگ

ج-دور یک و دو فرمانه

د- پارک دوبل و پارک پل(سنگ چین) و هر موقع حرکت اتومبیل بصورت کند و سانتیمتری باشد. در ضمن در اینگونه مواقع اگر سرعت بیشتر شود دقت شما کمتر شده و احتمال تصادف و برخورد وجود دارد بنابراین حتما بایستی از حرکت لاک پشتی استفاده کرد.

حرکت لاک پشتی در دنده عقب:

در دنده ی عقب باید گاز ثابت باشد و کلاج بین نقطه ی صفر و یک جابجا شود و همان حالت رو به جلو انجام میشود یعنی کنترل حرکت و سرعت اتومبیل بوسیله ی کنترل کلاج در نقطه ی صفر و یک حرکت می باشد.

نیم کلاج یا کلاج در گیر (جایگزین موقت ترمز): فرض کنید در یک سربالایی بعلت سنگینی بیش از حد اتومبیل، شما مجبور به توقف شدید و با پیاده شدن تعدادی از مسافرها یا پایین گذاشتن مقداری از بار اضافی باید بصورت نیم کلاج حرکت کنید یا اصلا خود شما اتومبیل را در یک سربالایی پارک نموده و بعد از مراجعه متوجه شدید پشت سر اتومبیل شما وسیله ی نقلیه ی دیگری با فاصله ی بسیار کم پارک شده است و شما بیم آن دارید که اتومبیل شما هنگام حرکت کردن به عقب رفته و با اتومبیل پشت سر برخورد کند.در اینجا شما به دو طریق میتوانید اتومبیل خود را حرکت دهید بدون اینکه به عقب حرکت کند که به این دو روش نیم کلاج میگویند.

( لطفا این مطالب را از سایت کپی نکنید :حق کپی رایت این مطالب متعلق به سایت درایوی با کلمات کلیدی نمونه سوال آیین نامه رانندگی ، راهنمای آزمون شهری دریافت گواهینامه یا نمونه سوال آیین نامه رانندگی با جواب می باشد)

نحوی اجرای این دو روش عبارتند از:

الف- ابتدا بوسیله ی ترمز دستی:

بعد از سوار شدن کلاج را تا ته گرفته و دنده را خلاص کنید و اتومبیل را روشن کنید و بعد از روشن نمودن دسته دنده را در دنده ی یک قرار دهید کلاج را به آرامی بالا بیاورید تا جایی که احساس کنید صدای موتور اتومبیل عوض شده لرزش در اتومبیل شما بوجود آید (این نقطه از کلاج را نقطه ی لرزش میگویند) کلاج را در این نقطه ثابت کرده و اجازه ندهید کلاج بالاتر بیاید در اینجا کلاج شما درگیر شده و برای چند لحظه ترمز موقت بوجود می آید پس با خیالی راحت و سرعت عملی بالا ترمز دستی را پایین کشیده و همزمان گاز دهید و کلاج را بصورت میلیمتری بالا بیاورید تا به نقطه ی حرکت اتومبیل برسد در نقطه ی حرکت کلاج راچند ثانیه ثابت نگه دارید تا حرکت شما کامل شود بعد از کامل شدن حرکت کلاج را رها کنید.

ب- بوسیله ی ترمز:

به این صورت است که بعد از سوار شدن کلاج و ترمز را تا ته گرفته و دنده را خلاص کنید و اتومبیل را روشن کنید و بعد از روشن نمودن پای راست باید روی ترمز باشد و از روی آن جدا نشود کلاج را تا آخر بگیرید و دسته دنده را درون دنده ی یک قرار دهید کلاج را به آرامی بالا بیاورید تا جایی که احساس کنید صدای موتور اتومبیل شما عوض شده و لرزش در اتومبیل شما بوجود آید(نقطه ی لرزش) کلاج را در این نقطه ثابت کرده و اجازه ندهید کلاج بالاتر بیاید در اینجا کلاج شما درگیر شده و برای چند لحظه ترمز موقت بوجود می آید پس با خیالی راحت و سرعت عملی بالا پا را از روی ترمز برداشته و گاز دهید و کلاج را بصورت میلیمتری بالا بیاورید تا به نقطه ی حرکت اتومبیل برسد در نقطه ی حرکت کلاج را چند ثانیه ثابت نگه دارید تا حرکت شما کامل شود بعد از کامل شدن حرکت کلاج را رها کنید. برای پیدا کردن نقطه ی لرزش کلاج نیز از دور موتور می توانید استفاده کنید به این ترتیب که کلاج را باید به اندازه ای بالا بیاورید که عقربه ی دور موتور شما کم کم به سمت پایین بیاید وقتی عقربه ی دور موتور یک خط پایین تر بیاید (معمولا تنظیم عقربه دور موتور اتومبیلها ی جدید بین ۸ تا ۱۲ میباشد که حالت نرمال ۱۰ میباشد و در اتومبیلهای قدیمی بین ۸٫ تا ۱٫۲ که حالت نرمال همان عدد یک میباشد و بستگی دارد دور موتور اتومبیل شما روی کدام عدد تنظیم باشد)به نقطه ی لرزش کلاج رسیدید و نباید اجازه دهید عقربه ی دور موتور پایین تر بیاید در غیر این صورت اتومبیل شما خاموش خواهد شد.نیم کلاج فقط هنگام شروع حرکت در سربالایی کاربرد دارد یا بصورت دنده عقب یا بصورت رو به جلو که نیم کلاج در دنده عقب هم مثل حرکت رو به جلو انجام میشود.

راهنمای آزمون شهری شماره یک
راهنمای آزمون شهری شماره دو
راهنمای آزمون شهری شماره سه
راهنمای آزمون شهری شماره چهار
راهنمای آزمون شهری شماره پنج
راهنمای آزمون شهری شماره ۶
 

در کنار این متن های آموزشی توصیه می شود فیلم های آموزش پارک دوبل و آزمون شهری را حتما ببینید

سوال فنی آیین نامه ۹۶ سوال فنی آیین نامه ۹۷ دانلود رایگان سوالات فنی آیین نامه دانلود سوالات فنی آیین نامه جدید. بهترین سوال آیین نامه سوال آیین نامه فنی جدید ۹۶ سوالات آیین نامه جدید ۹۵ دانلود سوالات فنی آیین نامه، نمونه سوال آیین نامه با جواب. نمونه سوال آیین نامه رایگان دانلود کنید این نمونه سوال آیین نامه ویژه آزمون ۹۶ طراحی شده است نمونه سوال آیین نامه ۹۶٫ نمونه سوال فنی آیین نامه ۹۸ بهترین سوال فنی آیین نامه آموزش قبولی در آزمون آیین نامه قبولی ۱۰۰ درصد در آزمون آیین نامه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *